Молитвы

помолитесь
Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 26 июл 2007, 23:58

Молитва от семейных скандалов



Эту молитву можно читать по многу раз и в любых случаях

Милосердный милостивый Боже, наш возлюбленный Отче! Ты по милостивой воле твоей Твоему Божественному промыслу поставил нас в состояние святого брака, чтобы мы по установленному Твоему жили в нем. Мы утешаемся благословением Твоим, изреченным в слове Твоем, которое говорит: обретший жену обрел благо и получай благословение от Господа. Господи Боже! Соделай, чтобы мы всю жизнь жили друг с другом в божественном страхе Твоем, потому что блажен Муж боящийся Господа, крепко к заповедям Его. Сильно будет семя его на земле, род праведных благословится. Сделай, чтобы более всего любили слово Твое, охотно слушали и изучали его, чтобы нам быть как древу, посаженному при истоках вод, которое плод свой приносит в свое время и которого лист не вянет; быть как мужу, который во всем, что он делает, успевает. Соделай также, чтобы жили мы в мире и согласии, чтобы в брачном состоянии нашем любили целомудрие и честность, и не поступали противу их, чтобы во доме нашем обитало спокойствие и мы сохранили честное имя.
Даруй нам благодать воспитать детей наших в страхе и наказании к божественной славе Твоей, чтобы Ты из уст их возмог устроить Себе хвалу. Даруй им послушное сердце, да благо им будет.
Охраняй дом наш, имение и стяжение наше от огня и воды, от града и бури, от воров и разбойников, так как все, что мы имеем, Ты дал нам, потому благоволи и сохрани его могуществом Твоим, ибо если Ты не создашь дом, то напрасно трудятся строящие его, если Ты, Господи, не сохраняешь граждан, то напрасно не спит страж, возлюбленным твоим посылаешь.
Ты все учреждаешь и всем правишь и владычествуешь над всеми: награждаешь всякую верность и любовь к тебе и наказываешь всякую неверность. И когда Ты, Господи Боже, восхочешь наслать на нас страдания и скорбь, то дай нам терпение, чтобы мы послушно покорялись отеческому наказанию Твоему, и поступили милостиво с нами. Если же мы падем, то не отрини нас, поддержи и снова возстави нас. Облегчи нам скорби наши и утешь нас, и не оставь нас в нуждах наших, даруй нам, чтоб не предпочитали временного вечному; потому что мы ничего не принесли с собою в этот мир, ничего не вынесем из него.
Не попусти нам прилепляться к сребрелюбию, этому корню всех злополучий, но да стараемся успевать в вере и любви и достигать вечной жизни, к которой мы призваны. Бог Отец да благословит и сохранит нас. Бог Дух Святой да обратит к нам лице Свое и да даст нам мир. Бог Сын да просветит лицем Своим и да помилует нас, Святая Троица да сохраняет вход и исход наш отныне и во веки веков. Аминь!

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 27 июл 2007, 00:00

Молитвы Ангелу-хранителю



Каждому христианину Бог дарует Ангела-хранителя, который невидимо охраняет человека всю его земную жизнь от бед и напастей, предостерегает от грехов, оберегает в страшный час смерти, не оставляет и после смерти. Ангелы радуются о нашем покаянии и преуспевании в добродетели, стараются наполнить нас духовными созерцаниями и содействовать нам во всяком добре.

Основная
Эта молитва читается утром.

Святый Ангеле, предстояй окаянной моей души и страстной моей жизни, не остави мене грешнаго, ниже отступи от мене за невоздержание мое. Не даждь места лукавому демону обладати мною, насильством смертнаго сего телесе; укрепи бедствующую и худую мою руку и настави мя на путь спасения. Ей, святый Ангеле Божий, хранителю и покровителю окаянныя моея души и тела вся мне прости, еликими тя оскорбих во вся дни живота моего, и аще что согреших в прешедшую нощь сию, покрый мя в настоящий день, и сохрани мя от всякого искушения противнаго, да ни в коем гресе прогневаю Бога, и молися за мя ко Господу, да утвердит мя в страсе Своем, и достойна покажет мя раба Своея благости. Аминь.

Молитва 2

Ангеле Христов святый, к тебе припадая молюся, хранителю мой святый, преданный мне на соблюдение души и телу моему грешному от святого крещения, аз же своею леностию и своим злым обычаем прогневах твою препричистую светлость и отгнах тя от себе всеми студными делы: лжами, клеветами, завистию, осуждением, презорством, непокорством, братоненавидением и злопомнением, сребролюбием, прелюбодеянием, яростию, скупостию, объядением без сытости и опивством, многоглаголанием, злыми помыслы и лукавыми, гордым обычаем и блудным взбешением, имый самохотение на всякое плотское вожделение, о злое мое произволение, его же и скоти безсловеснии не творят! Да како возможеши возрети на мя, или приступити ко мне, аки ко псу смердящему? Которыма очима, Ангеле Христов, воззриши на мя, оплетшася зле во гнусных делах? Да како уже возмогу отпущения просити горьким и злым моим и лукавым деяниям, в няже впадаю по вся дни и нощи и на всяк час? Но молюся ти припадая, хранителю мой святый, умилосердися на мя грешнаго и недостойного раба твоего (имярек), буди ми помощник и заступник на злаго моего сопротивника, святыми твоими молитвами, и Царствия Божия причастника мя сотвори со всеми святыми, всегда, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва 3

Ангеле Христов, хранителю мой святый и покровителю души и тела моего, вся ми прости, елика согреших во днешнии день: и от всякаго лукавствия противного ми врага избави мя, да ни в коемже гресе прогневаю Бога моего, но моли за мя грешного и недостойного раба, яко да достойна мя покажеши благости и милости Всесвятыя Троицы и Матере Господа моего Иисуса Христа и всех святых. Аминь.

Молитва 4

Ангеле Божий, хранителю мой святый, на соблюдение мне от Бога с небес данный! Прилежно молю тя: ты мя днесь просвети, и от всякаго зла сохрани, ко благому деянию настави, и на путь спасения направи. Аминь.

Молитва 5

О святый Ангеле, хранителю и покровителю мой благий! С сердцем сокрушенным и душею болезненною предстою ти, моляся: услыши мя, грешнаго раба своего (имя рек), с воплем крепким и плачем горьким вопиющаго; не помяни беззаконий моих и неправд, имиже аз, окаянный, прогневляю тя по вся дни и часы, и мерзостна себе творю пред Создателем нашим Господем; явися мне милосерд и не отлучайся мене, сквернаго, даже до кончины моея; возбуди мя от сна греховнаго и пособствуй твоими молитвами прочее время живота моего без порока преити и сотворити плоды достойны покаяния, паче же от смертных падений греховных соблюди мя, да не погибну во отчаянии, и да не порадуется враг о погибели моей.
Вем воистинну и усты исповедую, яко никтоже таков друг и предстатель, защититель и поборник, якоже ты, святый Ангеле: предстоя бо Престолу Господню, молишися о мне, непотребнем и паче всех грешнейшем, да не изымет Преблагий души моея в день нечаяния моего и в день творения злобы. Не престай убо умилостивляя Премилосердаго Господа и Бога моего, да отпустит согрешения моя, яже сотворих во всем житии моем, делом, словом и всеми моими чувствы, и имиже весть судьбами, да спасет мя, да накажет мя зде по неизреченней милости Своей, но да не обличит и не истяжет мя онамо по нелицеприятному правосудию Своему; да сподобит мя покаяние принести, с покаянием же Божественное Причащение достойне прияти, о сем паче молю и таковаго дара всеусердно желаю.
В страшный же час смерти неотступен буди ми, благий хранителю мой, прогоняя мрачныя демоны, имущия устрашити претрепетную душу мою; защити мя от тех ловления, егда имам преходити воздушныя мытарства, да, храним тобою, безбедно достигну рая, ми вожделеннаго, идеже лицы святых и горних Сил непрестанно восхваляют всечестное и великолепое имя в Троице славимаго Бога, Отца, и Сына и Святаго Духа, Ему же подобает честь и поклонение во веки веков. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 27 июл 2007, 00:10

Гурию, Самону и Авиву-от сор и споров и всякой ненавести в доме


МОЛИТВА


О святии мученицы и исповедницы Христовы Гурие, Самоне и Авиве! Теплии о нас ходатаи и молитвенницы пред Богом, во умилении сердец наших, взирая на пречистый ваш образ, смиренно молим вас: услышите нас, грешных и недостойных рабов своих, сущих в бедах, скорбех и напастех, и призрев наша тяжкая и безчисленная прегрешения, явите нам свою великую милость, воздвигните нас из глубины греховныя, просветите наш ум, смягчите злое и окаянное сердце, прекратите зависть, вражду и раздоры, в нас живущие. Осените нас миром, любовию и страхом Божиим, умолите милосердаго Господа, да покрыет множество грехов наших Своим неизреченным милосердием. Да соблюдет Церковь Свою святую от неверия, ересей и расколов. Да подаст стране нашей мир, благоденствие, земли плодородие; супругом любовь и согласие; чадом послушание; обидимым терпение; обидящим страх Божий; скорбящим благодушие; радующимся воздержание. Всех же нас да покрыет Своею всесильною десницею и да избавит от глада, губительства, труса, потопа, огня, меча, нашествия иноплеменников, и междоусобныя брани, и напрасныя смерти. Да оградит нас ополчением святых Своих Ангелов, во еже избавиться нам по исходе нашем из жития сего от козней лукаваго и тайных воздушных мытарств его и неосужденными предстати Престолу Господа Славы, идеже лицы святых Ангел со всеми святыми выну славят пресвятое и великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 27 июл 2007, 00:12

Молитва иеросхимонаха Парфения Киевского


Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, не попусти, чтобы суетность, самолюбие, чувственность, нерадение, гнев господствовали надо мною и похищали меня у любви Твоей. О Господи, Создатель мой, все Упование мое! Не остави меня без удела во блаженной вечности; соделай, да и я последую святому примеру Твоему. Даруй мне сию чистоту духа, сию простоту сердца, которые делают нас достойными любви Твоей. К Тебе, о Боже мой, возношу душу и сердце мое, не попусти погибнуть созданию Твоему, но избавь меня от величайшего и единственного настоящего зла -греха. Соделай, Господи, да переношу с таким же терпением беспокойства и скорби душевные, с какой радостью приемлю удовольствия сердечные. Если Ты хочешь, Господи, -можешь очистить и освятить меня. Вот я предаю себя Твоей благости, прося истребить из меня все противное Тебе и присоединить к сонму избранных Твоих.

Господи! Отними от меня праздность духа, погубляющую время; суетность мыслей, мешающих Твоему присутствию и развлекающих внимание мое в молитве; если же, молясь, я уклоняюсь от Тебя моими помыслами, то помоги мне, дабы сие рзвлечение было не произвольна,и, отвращая ум,да не отвращу сердца от Тебя. Исповедаю Тебе, Господу Богу моему, все грехи моего беззакония, ныне и прежде содеянные пред Тобою: отпусти мне их ради имени Твоего святого и спаси душу мою, которую Ты искупил драгоценною Кровию Твоею. Вручаю себя милосердию Твоему, предаюсь в волю Твою, твори со мной по благости Твоей, а не по злобе и беззаконию моему. Научи меня, Господи, располагать дела свои так, чтобы они споспешествовали прославлению имени Твоего святого. Умилосердись, Господи, о всех христианах, услыши желания всех вопиющих к Тебе, избави от всякого зла и спаси рабов Твоих (имена): пошли им отраду, утешение в скорбях и милость Твою святую. Господи! Молю Тебя особенно о тех, которые меня чем-либо обидели и опечалили, или какое-либо зло сделали: не наказывай их меня ради грешного, но пролей на них благость Твою.
Господи! Молю Тебя о всех, которых я, грешный, опечалил, обидел или соблазнил словом, делом, помышлением, ведением или неведением. Господи Боже! Отпусти нам грехи наши и взаимные оскорбления; удали, Господи, из сердец наших всякое негодование, подозрение, гнев, помятозлобие, ссоры и все то, что может препятствовать любви и уменьшать братолюбие.

Помилуй, Господи, тех, которые поручили мне, грешному и недостойному, молиться о них! Помилуй, Господи, всякого просящего Твоей помощи. Господи! Сотвори сей день днем милосердия Твоего, подай каждому по прошению его; буди пастырем заблудших, вождем и светом неведущих, наставником немудрых, отцом сирых, помощником угнетенных, врачом больных, утешителем умирающих, и приведи нас всех к желанной концу- к Тебе, Пристанищу нашему и блаженному упокоению. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 27 июл 2007, 00:14

защиты от порока и прегрешения розврата

Молитва Ангелу-хранителю для
защиты от порока и прегрешения

Осеняя себя крестным святым знамением, иже еси веры христианской, православной, взываю к тебе, ангел-хранитель мой, воин Божий и проводник воли Всевышнего на земли. Спаси душу мою и плоть нестойкую от порока и всякой прегрешения. Дай сил, благодетель, избежать грехопадения и порочности. Не допусти блудодейства моего пред лицом Господа Бога нашего. Верую в Божью волю, верую в покровительсго твое, святый, а посему в молитве чудотворной защиты твоей прошу. Не дай погибнуть душе моей от разврата тяжкого и богомерзкого. На тебя полагаюсь, ангеле, храни меня и за душу мою Бога моли. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 27 июл 2007, 00:16

Молитва об избавлении от нечистых помышлений


Владыко, Господи Боже мой, в руках Которого участь моя, спаси меня Сам по милости Твоей; не дай мне погибнуть во грехах моих и не допусти последовать нечистым желаниям плоти, оскверняющим душу мою: ибо я - Твое создание, не презирай дело рук Твоих, не удаляйся, умилосердись и не посрами, не оставь меня, Господи, ибо я немощна и к Тебе, Покровителю моему Богу, прибегаю, исцели душу мою, ибо я согрешила пред Тобою. Спаси меня по милости Твоей, ибо на Твоем попечении была я от юности моей; да постыдятся желающие удалить меня от Тебя чрез дела греховные, помышления непристойные, воспоминания неполезные; удали от меня всякое распутство, пороков излишество. Ибо Ты один только Свят, один Крепкий, один Бессмертный, во всем несравненное могущество имеющий, и Тобою одним подается всем против диавола и его воинства сила. Ибо подобает Тебе всякая слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 27 июл 2007, 00:19

Молитва на отгнание злых духов и о сохранении от диавола
Три молитвы, приносимые с началом дня

Молитва первая

Тебе, Богу и Творцу моему, в Троице Святей славимому Отцу, и Сыну, и Святому Духу, поклоняюся и вручаю душу и тело мое, и молюся: Ты мя благослови, Ты мя помилуй, и от всякаго мирскаго, диавольскаго и телеснаго зла избави. И даждь в мире без греха прейти день сей, в славу Твою, и во спасение души моея. Аминь.

Молитва вторая

В руце Твоего превеликаго милосердия, о Боже мой, вручаю душу и тело мое, чувства и глаголы моя, советы и помышления моя, дела моя и вся тела и души моея движения. Вход и исход мой, веру и жительство мое, течение и кончину живота моего, день и час издыхания моего, преставление мое, упокоение души и тела моего. Ты же, о Премилосерде Боже, всего мира грехами непреодолеваемая Благосте и Незлобие, Господи, мене, паче всех человеков грешнейшаго, приими в руце защищения Твоего и избави от всякаго зла, очисти многое множество беззаконий моих, подаждь исправление злому и окаянному моему житию и от грядущих грехопадений лютых всегда восхищай мя, да ни в чемже когда прогневаю Твое человеколюбие, имже покрывай немощь мою от бесов, страстей и злых человеков. Врагом видимым и невидимым запрети, руководствуя мя спасенным путем, доведи к Тебе, пристанищу моему и желаний моих краю. Даруй ми кончину христианску, непостыдну, мирну, от воздушных духов злобы соблюди, на Страшном Твоем Суде милостив рабу Твоему буди и причти мя одесную благословенным Твоим овцам, да с ними Тебе, Творца моего, славлю во веки. Аминь.

Молитва третья

Слава Тебе, Царю, Боже Вседержителю, Иже Божественным Твоим и человеколюбным промыслом, сподобил мя еси, грешнаго и недостойнаго, от сна встати и получити вход святаго дому Твоего: прими, Господи, и глас моления моего, якоже святых и умных Твоих сил, и благоволи сердцем чистым, и духом смиренным приноситися Тебе хвалу от скверных устен моих, яко да и аз общник буду мудрым девам, со светлою свещею души моея, и славлю Тя во Отце и Дусе славимаго Бога Слова. Аминь.

Молитва преп. Нектария Оптинского

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, грядый судити живых и мертвых, помилуй нас, грешных, прости грехопадения всей нашей жизни, и имиже веси судьбами сокрый нас от лица антихриста в сокровенной пустыне спасения Твоего.



"Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукавого".

"Животворящему Кресту").

Да воскреснет Бог, и расточатся врази Его, и да бежат от лица Его ненавидящии Его. Яко исчезает дым, да исчезнут; яко тает воск от лица огня, тако да погибнут беси от лица любящих Бога и знаменующихся крестным знамением, и в веселии глаголющих: радуйся, Пречестный и Животворящий Кресте Господень, прогоняяй бесы силою на тебе пропятаго Господа нашего Иисуса Христа, во ад сшедшаго и поправшего силу диаволю, и даровавшаго нам тебе Крест Свой Честный на прогнание всякаго супостата. О, Пречестный и Животворящий Кресте Господень! Помогай ми со Святою Госпожею Девою Богородицею и со всеми святыми во веки. Аминь.

Именим Господа Иисуса Христа, и всеми святыми, я тебя повелеваю. сатана и слуг тваих, Изыдете из тела рабы Божий (имя) в своё гнездо ада. Воимя Отца и Сына и Святого Духа
Аминь!

Или эту молитву

Именем Господа нашего Иисуса Христа, приказываю тебе, сатана! Уйди прочь со своими бесами и духами от рабы Божьей (имя, которым крестили)! Аминь!"



Молитва против антихриста

Избави мя, Господи, от обольщения богомерзкого и злохитрого антихриста, близгрядущего, и укрой меня от сетей его в сокровенной пустыне Твоего спасения. Даждь ми, Господи, крепость и мужество твердаго исповедания имени Твоего святого, да не отступлю страха ради дьявольского, да не отрекусь от Тебя, Спасителя и Искупителя моего, от Святой Твоей Церкви. Но даждь мне, Господи, день и ночь плачь и слезы о грехах моих, и пощади мя, Господи, в час Страшного Суда Твоего. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 27 июл 2007, 00:23

Бог находится внутри вас. И если для направления ангелов вы применяете энергию Бога, который живет в вас, они смогут ответить со всей мощью вселенной.

Когда Бог говорил с Моисеем из горящего, но несгораемого куста, он явил как Свое имя - Я ЕСМЬ ТО, ЧТО Я ЕСМЬ - так и истинную природу человека. Вы и есть тот куст и огонь - ваша божественная искра, огонь Бога, который Он дает вам, как своему сыну или дочери. Это - сила создавать во имя Бога и право повелевать ангелами. Иисус использовал имя Бога, когда сказал: "Я есмь воскресение и жизнь". Всякий раз, когда вы говорите: "Я есмь:"- вы поистине произносите: "Бог во мне есть" и таким образом привлекаете к себе указанные качества.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 11:21

Молитва Ангелу-хранителю для вечного здоровья

Внемли мольбам подопечного твоего (имя), святый ангеле Христов. Яко же облагодетельствовал меня, ходатайствовал за меня перед Богом, опекал и оберегал меня в миг опасности, хранил по воле Господа от дурных людей, от бед-несчастий, от лютых зверей да от лукавого, так помоги же мне еще раз, ниспошли здравия телесам моим, рукам моим, ногам моим, голове моей. Пусть во веки веков, покуда жив есть, буду крепок телом своим, дабы испытания от Бога перенесть и служить во славу Всевышнего, покуда не призовет меня Он. Молю тебя, я, окаянный, о сем. Ежели провинился, грехи за собой имею и недостоин просить, то молю о прощении, ибо, видит Бог, не помышлял я ничего дурного и ничего дурного не делал. Елико провинился, то не по злому умыслу, но по недомыслию. О прощении молю и милосердии, здоровья прошу на всю жизнь. Уповаю на тебя, ангеле Христов. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 11:25

Молитвы при желудочных болезнях, грыже и других болезнях живота

Великомученику Артемию

Артемий был придавлен мучителями огромным камнем, из-за чего у него вытеснились внутренности, Большей частью его чудесных исцелений были исцеления страждущих болями в желудке.

Тропарь

Истинною бо Христовою верою утверждься, страстотерпче, мучителя злочестива царя победил еси со идольским того возношением. Тем от Царя Великого, вечно царствующего, пресветлым венцем победным одарен бысть, вся исцеляяй болящия и призывающия тя, Артемие великий, моли Христа Бога спасти души наша.

Кондак, глас 2

Благочестиваго и венценоснаго мученика, на враги победы вземшаго одоление, сошедшеся, достойно песньми восхвалим Артемия превеликаго в мученицех, чудес же дателя пребогатаго, молится бо Господу о всех нас.
Молитва всем святым и бесплотным небесным силам
Боже святый и во святых почиваяй, трисвятым гласом на небеси от Ангел воспеваемый, на земли от человек во святых Своих хвалимый: давый Святым Твоим Духом комуждо благодать по мере дарования Христова, и тою поставивый Церкви Твоей святей овы Апостолы, овы пророки, овы же благовестники, овы пастыри и учители, их же словом проповеди. Тебе Самому действующему вся во всех, мнози совершишася святии в коемждо роде и роде, различными добродетельми благоугодившии Тебе, и к Тебе нам образ добрых подвигов своих оставивше, в радости прешедшии, готови, в нем же сами искушени быша, и нам напаствуемым помогати. Сих святых всех воспоминая и их богоугодное похваляя житие, Тебе Самаго, в них действовавшаго, восхваляю, и онех благотворения Твоя дарования быти веруя, прилежно молю Тя, Святе святых, даждь ми грешному последовати их учению, паче те Твоею вседействующею благодатию, небесныя с ними сподобитися славы, хваляще пресвятое имя Твое, Отца и Сына и Святаго духа во веки. Аминь.
Преподобному Феодору Студиту
Святой Федор при жизни страдал желудком, а после его смерти от его иконы получали исцеление от желудочных болей.

Кондак, глас 2

Постническое и равноангельское житие твое страдальческими уяснил еси подвиги и Ангелом совсельник, Богоблаженне, явился еси, Феодоре. С ними Христу Богу моляся не престай о всех нас.

Далее читается молитва всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше).

Молитва преподобному

О священная главо, преподобне отче, преблаженне авво Феодоре, не забуди убогих твоих до конца, но поминай нас всегда во святых и благоприятных молитвах к Богу: помяни стадо твое, еже сам упасл еси, и не забуди посещати чад твоих моли за ны, отче священный, за дети твоя духовныя, яко имеяй дерзновение к Небесному Царю: не премолчи за ны ко Господу, и не презри нас, верою и любовию чтущих тя: поминай нас недостойных у Престола Вседержителева, и не престай моляся о нас ко Христу Богу, ибо дана тебе бысть благодать за ны молитися. Не мним бо тя суща мертва: аще бо телом и преставился еси от нас, но и по смерти жив сый пребываеши, не отступай от нас духом, сохраняя нас от стрел вражиих и всякия прелести бесовския и козней диавольских, пастырю наш добрый аще бо и мощей твоих рака пред очима нашима видима есть всегда, но святая твоя душа со ангельскими воинствы, со безплотными лики, с небесными силами, у престола Вседержителева предстоящи, достойно веселится, ведуще убо тя воистину и по смерти жива суща, тебе припадаем и тебе молимся: молися о нас Всесильному Богу, о пользе душ наших, и испроси нам время на покаяние, да невозбранно прейдем от земли на небо, от мытарств же горьких, бесов воздушных князей и от вечныя муки да избавимся, и Небеснаго Царствия наследницы да будем со всеми праведными, от века угодившими Господу нашему Иисусу Христу: Ему же подобает всякая слава, честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем, и с Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
Тропарь преподобному, глас 8
В тебе, отче, известно спасеся еже по образу приим бо крест последовал еси Христу, и дея учил еси презирати убо плоть, приходит бо: прилежати же о души, вещи безсмертней: тем же и со Ангелы срадуется, преподобне Феодоре, дух твой.
Кондак преподобному, глас 2
Чистотою душевною Божественно вооружився, и непристанныя молитвы яко копие вручив крепко, пробол еси бесовская ополчения Феодоре, моли непрестанно о всех нас.
Величание преподобному
Ублажаем тя, преподобне отче Феодоре, и чтем святую память твою, наставниче монахов и собеседниче Ангелов.
Великомученику и целителю Пантелеимону

Молитва 1

О великий Христов угодниче и преславный целебниче, великомучениче Пантелеимоне! Душею на Небеси Престолу Божию предстояй и триипостасныя Его славы наслаждаяйся, телом же и ликом святым на земли в Божественных храмех почивали и данною ти свыше благодатию различная чудеса источаяй, призри милостивным твоим оком на предстоящия люди, честней твоей иконе умильно молящияся и просящия от тебе целебныя помощи и заступления: простри ко Господу Богу нашему теплыя твоя молитвы и испроси душам нашим оставление согрешений. Се бо мы, за беззакония наша не смеюще возвести очеса наша к высоте небесней, ниже вознести глас молебный к Его в Божестве неприступней славе, сердцем сокрушенным и духом смиренным тебе, ходатая милостива ко Владыце и молитвенника за ны, грешныя, призываем, яко ты приял еси благодать от Него недуги отгоняти и страсти исцеляти. Тебе убо просим: не презри нас, недостойных, молящихся тебе и твоея помощи требующих. Буди нам в печалех утешитель, в недузех лютых страждующим врач, напаствуемым скорый покровитель, очесем недугующим прозрения датель, ссущим и младенцем в скорбех готовейший предстатель и исцелитель: исходатайствуй всем вся, яже ко спасению полезная, яко да твоими ко Господу Богу молитвами получивше благодать и милость, прославим всех благих Источника и Дароподателя Бога, Единаго в Троице Святей славимаго Отца и Сына и Святаго Духа ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 2

О преславный мучениче и доблий воине Небеснаго Царя, Пантелеимоне всеблаженне, милостиваго Бога преизрядный подражателю, иже Христа на земли дерзновенно исповедав, и многообразныя за Него муки претерпев, неувядаемый приял еси венец на Небеси, идеже вечнаго наслаждаешися блаженства, и со дерзновением Престолу трисолнечнаго Божества предстоиши! К твоему христоподражательному состраданию по Бозе прибегаем вси мы грешнии, и всеусердно молим тя, теплаго заступника и предстателя нашего: не престай призирати на нас, сущих в нуждах и скорбных обстояниях, и твоею молитвенною помощию и цельбоподательною силою избавляй нас присно от лютых зол, всегубительства и всякия иные беды и болезни. Ты бо приял еси, святе, неоскудную благодать исцелений от Спаса нашего Иисуса Христа за твердую твою к Нему веру, при чистом и непорочном житии, запечатленную мученичеством и многопобедною твоею кончиною, в нейже по данней ти благодати и наименован от Христа Пантелеимоном, милости тезоименитым, милующим всех притекающих к тебе в скорбех и болезнех. Сего ради ведуще тя милостиваго во всем помощника и целителя, с верою взываем к тебе: услыши нас и богоприятным ходатайством твоим подавай нам вся благопотребная в житии сем и нужная к вечному спасению. Мученическим же дерзновением твоим умоли милостиваго Бога, да помилует нас грешных и недостойных по велицей милости Своей, да избавит от труса, потопа, огня, меча и всякаго праведнаго гнева и прещения, благовременне подвизая нас к очистительному и умилостивительному во гресех наших покаянию, ради множества щедрот Своих, да подаст всем нам безбедное, тихое и богоугодное житие, православным же на вся враги победу и одоление, и всех нас от враг видимых и невидимых да сохранит благодатию Своею и непобедимым ополчением Ангел Своих, имиже ограждаеми и наставляеми да поживем в веце сем в покаянии, чистоте и в творении богоугодных дел; да сподобимся твоим теплым предстательством христианскую кончину улучити безболезненну, мирну, непостыдну, избавитися от козней воздушных князей тьмы и от вечныя муки, и быти наследниками безконечнаго, всеблаженнаго Царствия. Ей, угодниче Божий! Не престай молитися за ны грешныя, да твоим ходатайством временных и вечных бед избавлени, величаем тебе, заступника нашего и молитвенника, и вечно прославляем общаго Владыку и Господа нашего Иисуса Христа, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Молитва третья преосвященного
Иеремии (Отшельника)
Святый великомучениче и целебниче Пантелеимоне! Моли Бога о нас и не допусти долее оставаться в нас тем болезням, коими болим душею и телом! Исцели те язвы и струпы кои причинены нам страстями нашими. Болим мы леностию и расслаблением - исцели ны. Болим влечением и пристрастием к земным предметам - исцели ны. Болим, о святый Пантелеимоне! Болим забывчивостию: о деле спасения, о наших грехах и немощах, о наших обязанностях - исцели ны. Болим злопомнением, гневливостию, ненавистничеством - исцели, о целебниче Свято-Афонский и всемирный. Болим завистью, гордостью, надменностью, превозношением, при всей скудости и непотребстве - исцели ны. Болим многими и разными припадками плотоугодия: чревоизлишеством, невоздержностию, многоядением, сластолюбием - исцели ны. Болим сонливостью, многословием, празднословием, осудливостью - исцели ны, о святый Пантелеимоне! Болят наши очи греховными воззрениями, болят наши уши слушанием пустословия, злоречия, наветов - исцели ны. Болят руки нерасположением к молитвенному воздеянию и к подаянию милостыни - исцели ны. Болят наши ноги нежеланием поспешно идти в храм Господень и стремлением к хождениям по стогнам и к посещениям домов мирских - исцели ны. Болит, зело болит язык наш, уста наши: пустословием, празднословием, злоречием, отвращаясь от молитвословий и славословий, или произнося их небрежно, рассеянно, без внимания, без понятия - исцели ны, о милостиве! От главы до ног болим мы: болит в нас разум непонятливостию, неразумностию и безумием; болит в нас воля, отвращаясь от святых занятий и стремясь к делам вредным и богопротивным; болит в нас память, забывая наши прегрешения и содержа в себе неутратно согрешения и оскорбления ближних наших; болит в нас воображение, не умея и не желая живо представить нам нашу смерть, вечную муку грешных, блага Царствия Небесного, Божий гнев, крестные страдания Христовы, Его распятие - исцели ны, о святый Пантелеимоне! Все в нас болит. Немощствует и душа наша вся со всеми ее силами и способностями. Немощствует и тело наше все со всеми его членами. Исцели ны, о святый Пантелеимоне, Целебниче безмездный и любвеобильный Врачеватель, слуга Пресвятая Богородицы, и не оставь наше окаянство в толицех недугах и в толицей немощи: да исцелись твоею благодатию, прославлю Пресвятую Троицу, Отца и Сына и Святаго Духа и Пресвятую Богородицу, тебе на служение болящим посылающую, и возблагодарю твою, о святый Пантелеимоне, цельбоносную святыню во веки. Аминь.

Молитва 4

О великий угодниче Христов, страстотерпче и врачу многомилостивый, Пантелеимоне! Умилосердися надо мною, грешным рабом, услыши стенание и вопль мой, умилостиви небеснаго, верховнаго Врача душ и телес наших, Христа Бога нашего, да дарует ми исцеление от гнетущаго мя недуга. Приими недостойное моление грешнейшаго паче всех человек. Посети мя благодатным посещением. Не возгнушайся греховных язв моих, помажи елеем милости твоея и исцели мя: да, здрав сый душею и телом, остаток дний моих, благодатию Божиею, возмогу провести в покаянии и угождении Богу и сподоблюся восприяти благий конец живота моего. Ей, угодниче Божий! Умоли Христа Бога, да предстательством твоим дарует ми здравие телу и спасение души моей. Аминь.

Молитва 5

(благодарственная, после исцеления от болезни)

Святый великомучениче, целителю и чудотворче Пантелеимоне, всеизрядный угодниче Божий и молитвенниче присный христиан православных! Достойно наречен еси Пантелеимоном, еже есть всемилостивый, яко, прияв от Бога благодать молитися за ны и болезни целити, ты богатно подаеши всем, к тебе притекающим, различная исцеления и вся к жизни временней и ко спасению потребная: сего ради и мы недостойнии, сподобившеся твоея милости, паки пред святою твоею иконою прибегаем к тебе, и прославляюще тя, яко искренняго угодника Божия, нашего же вернаго молитвенника и исцелителя, усердне благодарим тя и подателя всех благ Господа Бога нашего о великих благодеяниих, от Него тобою нам бывших. Приими убо милостивно малое сие молитвенное благодарение наше, зане не имамы ино что по достоянию воздати тебе, и прочее время живота нашего не лиши нас, немощных и грешных, твоея помощи и молитвеннаго ходатайства у Господа Бога нашего, Емуже подобает всякая слава, благодарение и поклонение, Отцу и Сыну и Святому духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 6

Святый великомучениче и целителю Пантелеимоне, Бога милостиваго подражателю! Призри благосердием и услыши нас, грешных, пред святою твоей иконою усердне молящихся. Испроси нам у Господа Бога, Ему же со Ангелы предстоиши на небеси, оставление грехов и прегрешений наших. Исцели болезни душевныя же и телесныя рабов Божиих, ныне поминаемых, зде предстоящих и всех христиан православных, к твоему заступлению притекающих. Се бо мы, по грехом нашим люте одержимы есмы многими недуги и не имамы помощи и утешения, к тебе же прибегаем, яко дадеся ти благодать молитися за ны и целити всяк недуг и всяку болезнь. Даруй убо всем нам святыми молитвами твоими здравие и благомощие души и тела, преспеяние веры и благочестия и вся к житию временному и ко спасению потребная. Яко да, сподобившися тобою великих и богатых милостей, прославим тя и подателя всех благ, дивнаго во святых, Бога нашего, Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.
Бессребреникам-мученикам Киру и Иоанну

Тропарь 1, глас 5

Троичная благодать всельшися в честная сердца ваша, преблаженнии Кире и Иоанне, на духи нечистыя страшни прогонителие явистеся. И не точию явленным, но тайным недугом врачеве бысте, тем же, дерзновение имуще к Человеколюбцу Богу, непрестанною молитвою душевныя наша страсти исцелите.

Тропарь 2, глас 5

Святии славнии Кире и Иоанне, бессребреницы, мученицы и чудотворцы, милосердием своим, яко стеною необоримою, нас оградите от всех бед и от врагов видимых и невидимых сохраните непрестанною вашею молитвою ко Господу.

Далее читается молитва всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше).

Тропарь бессребреникам, глас 8

Святии бессребренницы и чудотворцы, посетите немощи наши: туне приясте, туне дадите нам.
Кондак бессребреникам, глас 2
Благодать приемше исцелений простираете здравие сущим в нуждах, врачеве, чудотворцы преславнии: но вашим посещением ратников дерзости низложите, мир исцеляюще чудесы.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 11:31

При болех в поиснице

Молитва Преподобному Серафиму Саровскому

О, пречудный отче Серафиме, великий Саровский Чудотоворце, всем прибегающим к тебе скоропослушный помощниче! Во дни земного жития твоего никто же от тебя тощь и неутешен отыде, но всем в сладость бысть видение лика твоего и благоуветливый глас словес твоих. К сим же и дар исцелений, дар прозрения, дар немощных душ врачевания обилен в тебе явился. Едва же призва тя Бог от земных трудов к небесному упокоению, николиже люби твоя преста от нас, и невозможно есть исчисляти чудеса твоя, умножившаяся, яко звезды небесныя; себо по всем концом земли нашея людем Божиим явлешися даруеши им исцеление. Тем же и мы вопием ти: о, претихий и кроткий угодниче Божий, дерзновенный к нему молитвенниче, николиже призывающие тя отреваяй! Вознеси о нас благомощную твою молитву ко Господу сил, да дарует нам вся благопотребная в жизни сей и вся к душевному спасению полезная, да оградит нас от падений греховных и истинному покаянию да научит нас, во еже беспреткновенно внити нам в вечное Небесное Царство, идеже ты ныне в незаходимей сияеши славе, и тамо воспевати со всеми святыми Живоначальную Троицу во веки веков. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 11:34

Молитвa умершем без покаяния


Молитва преподобного Льва Оптинского о родителе, умершем без покаяния


Взыщи, Господи, погибшую душу отца моего, аще возможно есть, помилуй! Неисследимы судьбы Твои. Не постави мне во грех сей молитвы моей. Но да будет святая воля Твоя.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 11:35

Молитва Ангелу-хранителю для счастья

Благодетель, святый ангеле, хранитель мой во веки вечные, покуда жив есть буду. К тебе взывает подопечный твой, услышь меня и низойди до меня. Как облагодетельствовал ты меня много раз, так еще раз облагодетельствуй. Перед Богом чист я, перед людьми ни в чем не провинился. Верой я жил прежде, верой буду жить дальше, а посему Господь оделил меня своей милостью и по воле Его ты меня охраняешь от всякой напасти. Так пусть же сбудется воля Господня и ты, святый, исполнишь ее. Прошу тебя о счастливой жизни для себя и домашних своих, и буде то для меня высшей наградой от Господа. Услышь меня, ангеле небесный, и помоги мне, исполни волю Божию. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 21:21

Молитва от бешенства плоти

Преподобному Иоанну Многострадальному
Бесы блуда до того разжигали плоть Иоанна, что он по несколько дней ничего не ел, обременял себя веригами, закапывал себя в яму, оставляя только сверху голову и плечи. В таком положении он однажды оставался целый Великий пост.

Молитва всем святым и бесплотным небесным силам

Боже святый и во святых почиваяй, трисвятым гласом на небеси от Ангел воспеваемый, на земли от человек во святых Своих хвалимый: давый Святым Твоим Духом комуждо благодать по мере дарования Христова, и тою поставивый Церкви Твоей святей овы Апостолы, овы пророки, овы же благовестники, овы пастыри и учители, их же словом проповеди. Тебе Самому действующему вся во всех, мнози совершишася святии в коемждо роде и роде, различными добродетельми благоугодившии Тебе, и к Тебе нам образ добрых подвигов своих оставивше, в радости прешедшии, готови, в нем же сами искушени быша, и нам напаствуемым помогати. Сих святых всех воспоминая и их богоугодное похваляя житие, Тебе Самаго, в них действовавшаго, восхваляю, и онех благотворения Твоя дарования быти веруя, прилежно молю Тя, Святе святых, даждь ми грешному последовати их учению, паче те Твоею вседействующею благодатию, небесныя с ними сподобитися славы, хваляще пресвятое имя Твое, Отца и Сына и Святаго духа во веки. Аминь.

Молитва преподобному

О священная главо, преподобне отче, преблаженне авво Иоанне, не забуди убогих твоих до конца, но поминай нас всегда во святых и благоприятных молитвах к Богу: помяни стадо твое, еже сам упасл еси, и не забуди посещати чад твоих моли за ны, отче священный, за дети твоя духовныя, яко имеяй дерзновение к Небесному Царю: не премолчи за ны ко Господу, и не презри нас, верою и любовию чтущих тя: поминай нас недостойных у Престола Вседержителева, и не престай моляся о нас ко Христу Богу, ибо дана тебе бысть благодать за ны молитися. Не мним бо тя суща мертва: аще бо телом и преставился еси от нас, но и по смерти жив сый пребываеши, не отступай от нас духом, сохраняя нас от стрел вражиих и всякия прелести бесовския и козней диавольских, пастырю наш добрый аще бо и мощей твоих рака пред очима нашима видима есть всегда, но святая твоя душа со ангельскими воинствы, со безплотными лики, с небесными силами, у престола Вседержителева предстоящи, достойно веселится, ведуще убо тя воистину и по смерти жива суща, тебе припадаем и тебе молимся: молися о нас Всесильному Богу, о пользе душ наших, и испроси нам время на покаяние, да невозбранно прейдем от земли на небо, от мытарств же горьких, бесов воздушных князей и от вечныя муки да избавимся, и Небеснаго Царствия наследницы да будем со всеми праведными, от века угодившими Господу нашему Иисусу Христу: Ему же подобает всякая слава, честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем, и с Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь преподобному, глас 8

В тебе, отче, известно спасеся еже по образу приим бо крест последовал еси Христу, и дея учил еси презирати убо плоть, приходит бо: прилежати же о души, вещи безсмертней: тем же и со Ангелы срадуется, преподобне Иоанне, дух твой.

Кондак преподобному, глас 2

Чистотою душевною Божественно вооружився, и непристанныя молитвы яко копие вручив крепко, пробол еси бесовская ополчения Иоанне, моли непрестанно о всех нас.

Величание преподобному

Ублажаем тя, преподобне отче Иоанне, и чтем святую память твою, наставниче монахов и собеседниче Ангелов.

Преподобной Марии Египетской

Мария покинула своих родителей и ушла из Египта в Александрию. Там она лишилась своего целомудрия и предалась безудержному и ненасытному любодеянию, но затем покаялась и после долгих молитв отправилась в путь за Иордан, в пустыню, где она провела 47 лет, и Господь простил ей грехи ее.

Молитва преподобный матери нашея Марии Египтяныни

О великая Христова угоднице преподобная Марие! На Небеси Престолу Божию предстоящи, на земли же духом любве с нами пребывающи, имеющи дерзновение ко Господу, моли спасти рабы Его, к тебе с любовию притекающыя. Испроси нам у Великомилостиваго Владыки и Господа веры непорочное соблюдение, градов и весей наших утверждение, от глада и пагубы избавление, скорбящым утешение, недугующым - исцеление, падшим - возстание, заблуждшым - укрепление, в делах благих преспеяние и благословение, сиротам и вдовицам - заступление и отшедшим от сего жития - вечное упокоение, всем же нам в день Страшного Суда одесную страны общники быти и блаженный глас Судии Моего услышати: приидите, благословеннии Отца Моего, наследуйте уготованное вам Царствие от сложения мира, и тамо пребывания во веки получити. Аминь.

Преподобной Сарре Египетской

Сарра тринадцать лет вела борьбу с бесом блуда.
Вначале читать молитву всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше)

Тропарь преподобной, глас 8

В тебе, мати, известно спасеся еже по образу: приимши бо крест последовала еси Христу, и дающи учила еси презирати убо плоть, преходит бо: прилежати же о душе, вещи безсмертней: темже и со Ангелы срадуется, преподобная Сарре, дух твой.

Кондак, глас 2

За любовь Господню, преподобная, покоя желание возненавидела еси, пощением дух твой просветивши: крепко бо звери победила еси: но молитвами твоими противных шатание разори.

Преподобному Иоанну Кущнику

Преподобный Иоанн сам провел шесть лет в страшной борьбе с тоскою по родине и о своих родителях.

Кондак, глас 2

Вышних уличити, премудро, желая, долу красных, мудре, преобидел еси и, Христу обнищавшему сообнищав, радуйся, последовал еси, Иоанне. К Нему же прилежно не престай моляся о всех нас.

Ин кондак, глас 3

Уклонился еси житейскаго треволнения, и к пристанищу Божественному управил еси, блаженне, шествия своя, и источил еси исцеления, яко струи, верою и любовию. Иоанне, к тебе притекающым и вопиющым: предстани в День Суда восхваляющым светоносную память твою, отче, и страстей и мук избави.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 21:39

Молитва в прославление Бога за особенное хранение верующего
Псалом Давида, 22

Господь пасет мя, и ничтоже мя лишит. На месте злачне, тамо всели мя, на воде покойне воспита мя. Душу мою, обрати, настави мя на стези правды, имене ради Своего. Аще бо и пойду посреде сени смертныя, не убоюся зла, яко Ты со мною еси, жезл Твой и палица Твоя, та мя утешиста. Уготовал еси предо мною трапезу сопротив стужающым мне, умастил еси елеом главу мою, и чаша Твоя упоявающи мя, яко державна. И милость Твоя поженет мя вся дни живота моего, и еже вселити ми ся в дом Господень, в долготу дний.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 21:45

Молитва: о больных

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.


Боже сильный, милостию строяй вся на спасение роду человеческому, посети рабу Твою сего (имя), нарицающа имя Христа Твоего, исцели ее от всякого недуга плотска-го: и отпусти грех и греховныя соблазны, и всяку напасть, и всяко нашествие неприязнено далече сотвори от рабы Твоей. И воздвигни от одра греховнаго, и устрой ее во святую Твою Церковь здрава душею и телом, и делы добрыми славящаго со всеми людьми имя Христа Твоего, яко Тебе славу возсылаем, со Безначальным Ти Сыном и со Святым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Благодарни суще недостойнии раби Твои, Господи, о Твоих великих благодеяниих на нас бывших, славяще Тя хвалим, благословим, благодарим, поем и величаем Твое благоутробие, и рабски любовию вопием Ти: Благодетелю Спасе наш, слава Тебе.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу. И ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 21:54

О возвращении Церкви отпавших от нее по навету диавольскому


Преподобному Симеону Столпнику

Тропарь, глас 1-й: Терпения столп был еси, ревновавый праотцем, преподобне, Иову во страстех, Иосифу во искушениих, и безплотных жительству, сый в телеси, Симеоне отче наш, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 2-й: Вышних ищай, нижним совокупляяйся, и колесницу огненную столп соделавый: тем собеседник ангелом был еси, преподобне, с ними Христу Богу моляся непрестанно о всех нас.

Седален, глас 8-й: Крест Господень взем мудре, и Тому до конца последовав, умом не возвратился еси в мир, богомудре: воздержанием и труды страсти умертвив, и храм уготовил себе Господу Твоему. Темже и дарований возмездия приял еси, исцеляти недужныя, и духи отгоняти, Симеоне преподобнейшиий, моли Христа Бога грехов оставление подати празднующим любовию святую память твою.
Молитва: Преподобне отче Симеоне! Воззри на нас милостивно и к земли приверженных возведи к высоте небесней. Ты горе на небеси, мы на земли низу, удалены от тебе, не толико местом, елико грехми своими и беззаконии, но к тебе прибегаем и взываем: настави нас ходити путем твоим, вразуми и руководствуй. Вся твоя святая жизнь бысть зерцалом всякия добродетели. Не престани, угодниче Божий, о нас вопия ко Господу. Испроси предстательством своим у Всемилостиваго Бога нашего мир Церкви Его, под знамением креста воинствующей, согласие в вере и единомудрие, суемудрия же и расколов истребление, утверждение во благих делех, больным исцеление, печальным утешение, обиженным заступление, бедствующим помощь. Не посрами нас, к тебе с верою притекающих. Вси православнии христиане, твоими чудесы исполненнии и милостями облагодетельствованнии, исповедуют тя быти своего покровителя и заступника. Яви древния милости твоя, и ихже отцем всепомоществовал еси, не отрини и нас, чад их, стопами их к тебе шествующих. Предстояще всечестней иконе твоей, яко тебе живу сущу, припадаем и молимся: приими моления наша и вознеси их на жертвенник благоутробия Божия, да приимем тобою благодать и благовременную в нуждех наших помощь. Укрепи наше малодушие и утверди нас в вере, да несомненно уповаем получити вся благая от благосердия Владыки молитвами твоими. О, превеликий угодниче Божий! Всем нам, с верою притекающим к тебе, помози предстательством твоим ко Господу, и всех нас управи в мире и покаянии скончати живот наш и преселитися со упованием в блаженныя недра Авраамова, идеже ты радостно во трудех и подвизех ныне почиваеши, прославляя со всеми святыми Бога, в Троице славимаго, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 21:57

Молитва за всякого усопшего

Помяни, Господи Боже наш, в вере и надежди живота вечнаго преставльшагося раба Твоего, брата нашего (имя), яко Благ и Человеколюбец, отпущаяй грехи и потребляяй неправды, ослаби, остави и прости вся вольная его согрешения и невольная, избави его вечныя муки и огня геенскаго, и даруй ему причастие и наслаждение вечных Твоих благих, уготованных любящым Тя: аще бо и согреши, но не отступи от Тебе, и несумненно во Отца и Сына и Святаго Духа, Бога Тя в Троице славимаго, верова, и Единицу в Троицу и Троицу в Единстве православно даже до последняго своего издыхания исповеда. Темже милостив тому буди, и веру яже в Тя вместо дел вмени, и со святыми Твоими яко Щедр упокой: несть бо человека, иже поживет и не согрешит. Но Ты Един еси кроме всякаго греха, и правда Твоя правда во веки, и Ты еси Един Бог милостей и щедрот, и человеколюбия, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 22:00

Акафист Архангелу Гавриилу


Кондак 1


Избранный от всех чинов Ангельских, един удостоившийся откровения Божественныя тайны о воплощении Сына Божия от Пресвятыя Девы, слетевший с небесных кругов в Назарет, провозглашая Ей великое:

Радуйся, и нас земнородных не оставь Твоим предстательством у Престола Святой Троицы возглашающих Тебе:

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Икос 1


Первоангеле огнезрачный Гаврииле, Всерадостнейший Вестниче, препадая молимся: Сам настави и вразуми нас прославлять и воспевать тя сице:

Радуйся, Престолу предстоя трисолнечного света Божества.

Радуйся, богатно просиявший божественными светлостьми.

Радуйся, в христианстем роде - знамя соборное, тебе ныне составляем пение.

Радуйся, сущия на земли восхваляющии тя, радостно ликуют с тобою.

Радуйся, Архистратиже Гаврииле, со всеми небесными силами радующийся.

Радуйся, споспешествуяй нам всем в благочестном препровождении временнаго жития нашего.

Радуйся, утверждающий стопы пути спасения.

Радуйся, яко же Воеводо руками держиши скипетр пресветлый.

Радуйся, волею владычною всегда творяй.

Радуйся, един быв о трех мужей, посетивших в виде триех странников праотца нашего, патриарха Авраама.

Радуйся, под сению дуба Маврийского предвозвестивый Ему о рождении сына Его Исаака от неплодной и дряхлой жены его Сарры.

Радуйся, яко небо зриши звездами украшено Божественными светлостьми.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.
Кондак 2


Видяще очесами веры духовную красоту, силу и величие молниеносного вида твоего, Первоангеле Божий Гаврииле, мы, земнороднии, велию радостию удивлением и великою благодарностью ко Святой Троице исполняемся, зовуще со всеми Святыми Ангелами: Аллилуиа.

Икос 2


Разум светел дай нам к познанию воли божественной, пречудный Гаврииле, да возможем всегда ходити по заповедем Господним и Тебя непрестанно воспевати сице:

Радуйся, Пророка Моисея от Фараона избежавшаго научил в пустыне книгописанию.

Радуйся, сказав ему мира быти я начало и создание перваго человека Адама и житие онаго и по нем бывших.

Радуйся, сказавый Ему и вся прежняя роды и лета о потопе и разделении языков.

Радуйся, наставивый его разумети расположение небесных планет и стихии и всякую премудрость Божию.

Радуйся, пророку Даниилу толкова дивныя ведения о царех и царствах, послежде же быти имевших преобразованных различными зверьми.

Радуйся, указавый Ему время перваго Христова в мир пришествия воплощением от Пречистыя Девы.

Радуйся, яко притекаеши всю землю, спасая от бед и моляся о душах наших.

Радуйся, зоркий хранителю Божия церкви и церковныя прекращаяй раздоры.

Радуйся, утишивый лютую бурю варварскую, воздвигаемую всегда на рабы твоя.

Радуйся, лютых бед и зол верныя свобождающий.


Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 3


Сильный крепостию Божественною, Великий Архистратиже Божий Гаврииле, не оставь и нас молящихся Тебе с верою, всесильною помощью на борьбу с грехом и соблазнами, взывающих Богу: Аллилуиа

Икос 3


Имущи тебе велика помощника и крепкаго поборника на сопротивныя силы, молим тя, буди нам покровитель во всех путех нашея жизни да со благодарением взываем ти сице:

Радуйся, явивыйся Святой праведной Анне между садовыми древесы сетовавшей о неплодстве своем и со слезами к Богу молившейся, провозглашая Ей: Анно, Анно услыша есть молитва Твоя и воздыхания Твоя проидоша облака, слезы же Твоя пред Богом взыдоша, глаголевый Ей радость великую: возрадуйся Анно, се зачнеши и родиши дщерь преблагословенную, о ней возблагословятся вся колена земная и тою дается спасение миру, наречется имя ей Мария.

Радуйся, Святому праведному Иоакиму, в пустыне постившемуся, возвести тоже о рождении дщери, предизбранной от веков в Матерь Мессии, хотящего приити на спасение человеческого рода.

Радуйся, яко неплодства Богоотроковицы Марии был еси хранителем от Бога приставлен.

Радуйся, введенной во храм Господень, повседневную Ей приносил пищу.

Радуйся, со всеми небесными силами престолу предстоиши Божественныя славы.

Радуйся, с седмию Архистратигами господствующий над всем небесным воинством.

Радуйся, великославный Гаврииле, един от седми Архистратиг: Михаила, Рафаила, Уриила, Селафаила, Иегудиила, Варахаиила, непрестанно прославляющих Святую Троицу.

Радуйся, великая и преславная Девице в купе с Михаилом Архистратигом.

Радуйся, под твой кров прибегающим присный и добрый оберегателю.

Радуйся, всем просиши грехов прощение и злых применение.

Радуйся, Великий предстатель нам благости владычни во всем подобишися.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 4


Бурю злых напастей Твоим крепким заступлением, милосердый наш ходатаю, не остави нас безпомощных в скорбныя дни житейских испытаний поющих всех Творцу и Богу: Аллилуиа.

Икос 4


Видяще Твое величие пред престолом Всевышняго, вся темная сила ужасахуся тя, светоносне Гаврииле, не смея деяти пакости всем чтущим Ти сице:

Радуйся, укращающий бурю безмерных искушений.

Радуйся, приводящий в Царство Небесное верные души, любовию сердечно чтущия Тя.

Радуйся, являйся Святому Захарии, стоя одесную алтаря кадильного.

Радуйся, благовестия Ему разрешение неплодства заматоревшия во днех своих Елизаветы, жены его.

Радуйся, о рождении Иоанна Предтечи язык неверившему связа немотою до времени сбытия словес своих.

Радуйся, божественный, яко видется тя во время каждения древле стояща Захария бывает нем.

Радуйся, вразумивый Его, не поверившему Твоему возвещению страшному, его же изгласил еси Гаврииле Архистратиже.

Радуйся, Иоанново рождество славно возвестил еси Захарию внутри божественного храма.

Радуйся, удержавый руку Святого Симеона Богоприимца, трудившагося в переписывании Священных книг и хотевшаго исправить слово "Дево" зачнет во чреве и написать "Жено".

Радуйся, вразумивший усумнившегося старца и удоверивы Его в истине слов написанного.

Радуйся, возвестивый Ему: не видете смерти доколе не встретит Христа Господа.

Радуйся, юже от века открывающаго нам божественную великую тайну.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 5


Путеводнии звезды Всеблаженими и пресвятыми дуси Архистратига Божия Гавриила и всех прочих с ним Святых Ангелов Хранителей и всех Ангелов и всех небесных, пречестное чинове выну предстоящих Пресвятей Троице и светом присносущныя славы озаряемы, непрестанно славословящи имя Ея, к вам прибегаем с верою и упованием. Предстательствуйте за нас у Престола Господа Вседержителя с начальником вашим первоангелом Гавриилом, воспевающим предвечному Царю славы: Аллилуиа.

Икос 5


Видящи тя, среди девяти чинов Ангельских блистающаяся, яко светило великое Архистратиже Гаврииле, молим Тя: озари нас светом сияния славы Твоея поющих Тебе таковая:

Радуйся, послан быв от Бога в Назарет и предста Пречистей Деве, обрученной бывшей праведному Иосифу благовестити Ей зачатие Сына Божия осенением и действом Духа Святаго в ней совершающейся.

Радуйся, святому старцу Иосифу во сне являешеся, уверяя Его о бракоискусной отроковице яко зачатое в Ней от Духа Святаго есть.

Радуйся, пастырям, стрегущим стражу ночную, о стаде своем рек: благовествую вам радость велию, яко родился днесь Спас.

Радуйся, со множеством воинств небесных воспе: Слава в Вышних Богу и на земле мир, в человецех благоволение.

Радуйся, сопровождавшим святое бегство во Египет от убиения Иродова.

Радуйся, охраняя святое и по возвращении во град Назарет.

Радуйся, Святому семейству на праздник пасхи во храм Иерусалимский сопутствовавший.

Радуйся, двенадцатилетнему отроку Иисусу со страхом и трепетом служивый.

Радуйся, при крещении Господнем невидимо Ему с небесными силами предстоявый.

Радуйся, в пустыне во искушении вражием со Ангельскими воинствами Господу послуживый.

Радуйся, посланный с небес в Гефсиманский сад ко Христу Спасителю прежде вольного страдания Его.

Радуйся, молящемуся в Вертограде, понеже имя Твое, Гавриил, толкуется "крепость Божия" и ты укреплял еси Его, яко имеяй при иных своих служениях и сие, еже укрепляти в подвизех сущия.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 6


Проповедует весь мир христианский Великую славу и служение ваше, вси святии Архангеле и Ангеле и вся небесныя силы, предстоящии у страшного Престола Святыя Троицы, непрестанно поюще, взывающе и глаголюще: Свят, Свят, Свят! Мы же грешнии на земле бренными усты вопием: Аллилуиа.

Икос 6


Возсия всю землю Светом Твоим небесным, егда с небесных кругов в благословенный Назарет слетая еси всерадостнейший Архангеле Гаврииле и предстал еси неискусобрачней с Архангельским приветствием:

Радуйся, Благодатная, Господь с Тобою, и мы грешнии, обрадовании сею небесною вестию в радости и веселии взываем сице:

Радуйся, зовый со безчисленными Ангельскими чинами: Свят Отец Вседержитель, Сын собезначален и Дух сопреставлен.

Радуйся, причастием перваго света просвещаем, вторый виден был еси свет.

Радуйся, вид твой огнен имея и доброта пречудна, всякую мысль ужасая.

Радуйся, велия Слава - Гаврииле величайший Божественных Бесплотных начальниче.

Радуйся, всех удобрение, верно воспевающих Тя.

Радуйся, тихую радость на сердце полагая всем, любящим Господа и Творца своего.

Радуйся, земнии языцы почести ума светозарного и небесного не возмогут.

Радуйся, просвещая верою чествующия тя.

Радуйся, добрый и верный наставниче и руководителе в земном нашем странствии.

Радуйся, всех чтущих владычицу мира и усердно ей молящихся Великий Защитниче, и покровителю.

Радуйся, пресветло просвещаем паче ума неизреченными Божественными Светлостьми.

Радуйся, Светоносными Твоими ко Владыце мольбами поющия Тя тьмы страстей исхити.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 7


Хотя милосердный Господь сохранити всех человек от нападения вражия посла святых Ангел на служение человеком, из них же ты первый о нас ходатаю и предстателю, начальниче Ангелов, Божественный Гаврииле. Сего ради благодарнее зовем Господу Вседержителю: Аллилуиа.

Икос 7


Хотя всем спасения, добрый ходатаю наш, скорбишь и сетуешь о неисполняющих заповедей Божиих и тем лишающих себе вечныя радости со всеми святыми во Царствии Небесном. Помоги нам, о, Великий наш заступниче на жизненном пути нашем и спаси всех вопиющих тебе сице:

Радуйся, сопровождающий Господа и состраждущии Ему во всех путех страстей Его.

Радуйся, со страхом и трепетом взирающий на кресте распятого Господа Иисуса своего.

Радуйся, святым женам мироносицам явился, седяще на камени гробном, возвещающе Христово от гроба восстание.

Радуйся, Святой Деве Марии первой возвести, сию радость Великую.

Радуйся, вопия Ей, Чистая Дево,

Радуйся, Твой Сын воскресе тридневен от гроба.

Радуйся, бывший бо зачатия рождества Господня - благовестник.

Радуйся, той и Воскресения Его возвеститель показался еси.

Радуйся, священновосхваляемый и светозрим.

Радуйся, радостней из всех ангелов Божиих.

Радуйся, радость всех радостей в мир принесший.

Радуйся, священнословий священными тя людие священнии поют веселящеся.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 8


Странное и страшное чудо совершается днесь во гласе Архангельском. Сниде Бог на землю и воплотися от Девы ради спасения всех человек, Ему же вси зовем: Аллилуиа.

Икос 8


Весь вид Твой доброзрачен и огнен, и пение Твое страшное, святый Архангеле Гаврииле, ближайший слуга Святыя Троицы Един приемляй тайну Ея, предвечнаго Совета быв хранителем Девы Святой, послужив Ей при благовении и первый поклонившийся зримому тобою во чреве Ея спасителю Богу, сего ради похвальное пение приносим Ти сице:

Радуйся, преславное храма Твоего благолепие пресветло освещает души верных.

Радуйся, всем стремящимся на молитву в храм Божий возгреваешь сердца к пламенной и усердной молитве ко Господу.

Радуйся, просвещаем причастием Архистратиже первого Света.

Радуйся, вторый свет воистину виден был еси.

Радуйся, поющия Тя просвещаяй всегда.

Радуйся, советы аз бо разоривый.

Радуйся, веру православную утвердивый.

Радуйся, уставивый раздоры церковные.

Радуйся, изложивый шатания Агарянския на стадо Твое и спасаяй всех верных людей Твоих.

Радуйся, освященне Гаврииле, плотию по испостасе слово человекам предвозвестил еси имяще Тя предтекуща и предуготовля священную плату.

Радуйся, ты бо предвозвестил еси Велию радость нам, Архангеле.

Радуйся, сущей от нас приглашаеши Деве паче ума и слова странное пение.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 9


Вси иноцы и православные христиане удостоившися носить Твое Святое и Славное имя, трепещут и благоговеют о радости, яко соименника имея такового велика молитвенника и предстателя у Престола Всевышняго, Ему же Ты, о, Архангеле Божий, непрестанно поеши Трисвятую песнь: Аллилуиа.

Икос 9


Витействующий язык недовлеет изрещи всю славу Твою на небеси, святый Архистратиже Божий Гаврииле, яко превосходящий славою и честию вся чины небесныя, предстоиши пред престолом всяческих, умоляя Его благость милосердия о чтущих Тя людех, взывающих ти сице:

Радуйся, огненных слуг Архистратиже.

Радуйся, предстоиши страшному престолу, благодати слуга.

Радуйся, Ангелов начальниче Гаврииле и человеков наставниче и заступниче.

Радуйся, красото верою присно Тя хвалящих.

Радуйся, благословиями испрещен божественными.

Радуйся, ум мой просвещая Твоими молитвами.

Радуйся, неизреченную радость возвестившаго в мир пришедшую за благость.

Радуйся, любящии Тя и восхваляющии избавляются от бед и вреда змеина.

Радуйся, невещественный просвещаем Свет виден был еси вторый.

Радуйся, вещественныя всегда человеки поющия тя просвещая.

Радуйся, тем же Тя почитаем во вся веки.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 10


Спасти хотя род человеческий, Совет предвечный Святыя Троицы избрал Тя Архангеле Гаврииле на служение сей страшней тайне воплощения Сына Божия, ты же яко верный служитель воли Божией присно поеши Ему: Аллилуиа.

Икос 10


Стена крепка всем прибегающим к Твоему заступлению и помощи, Архистратиже Божий присный хранителю наш от враг видимых и невидимых, ухищряющихся на каждом шагу сгубити нас и всегда ищущих нам вечныя погибели, но ограждаеми кровом крыл невещественныя Твоея Славы и Твоим предстательством пред Господом, с благодарением взываем Тебе сице:

Радуйся, величайшего благословия сподобился еси.

Радуйся, тихую радость на сердце полагаяй, всем любящим Господа и Творца своего огневидный небесный вестниче.

Радуйся, облистанием светолитиими сущими паче ума.

Радуйся, красото присно воспевающих тя и хвалящих.

Радуйся, великое таинство нам открыв, величайший из ангелов.

Радуйся, по вознесении Господнем обещавый учеником Его второе в мир пришествие.

Радуйся, имиже взяты быхом от земли к Величайшей высоте, вельми чтущия Тя.

Радуйся, уставивый бурю на ны движимую напастей и скорбей.

Радуйся, прежде всех определенное страшное таинство Тебе единому Гаврииле славне вверися рождество неизреченное Святыя Девы.

Радуйся, темже тя вернии с веселием ублажаем.

Радуйся, в Ветхом и Новом Завете многократныя явления воспоминает Святая Церковь, и непрестанное Твое ходатайство к Богу.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 11


Пение божественное непрестанно вознося Пресвятей Троице, Святый Архангеле Гаврииле со всеми небесными силами вразуми прославляти Тя за множество милостей Твоих к роду христианскому хвалебною песнию: Аллилуиа.

Икос 11


Просвещенный Светом Святыя Троицы, яко солнце незаходимое сияеши во славе неприступнаго света и нас просвети светом Божественныя Твоея Славы, да возможем пети Тебе таковая:

Радуйся, паче солнца Божественную одежду славою неприступною блистающуюся одеваем.

Радуйся, усты бренными Тя радостно огненна естеством суща, восхваляем.

Радуйся, изымающий нас от огня всегда палящаго Божественными Гаврииле ходатайствы Твоими.

Радуйся, Архистратиже служителей Царя небеснаго предстоиши веселяся.

Радуйся, на горе Елеонстей пречистей Деве Богородице тепле молившейся, явися возвестити приблизившееся Ей честное и от земных в небесные переселение.

Радуйся, даде Ей райское Светоносное благоухающее здравие его же Святый апостол Иоанн несе впереди гроба Богоматере.

Радуйся, по Честнем Успении Ея несома святыми Апостолами на погребение в весь Гефсиманскую, наказывай усечением рук евреина Афония, за дерзкое его ухищрение.

Радуйся, во время трапезы святых Апостолов окруживый явившуюся им Богоматерь по Ея Успении со всеми небесными силами.

Радуйся, Святого Апостола Петра освободивый от уз темничных и вериг железных.

Радуйся, стражей из темницы изведый Его, и пришел с ним стадию едину стал невидим.

Радуйся, всем христианам верным скорая помощь и заступление.

Радуйся, избавляющий от бед и обстояний любовию чтущих Тя.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 12


Благодать велию имея от Господа, испроси и нам благодати сея и приими моления наша, яко дань приносимую Тебе и отжени от душ наших вся лукавая помышления и всяку клевету, мститель его, да чистым сердцем сотвориши нас достойны воспевати Господу хвалебную песнь: Аллилуиа.

Икос 12


Воспевая Твое Божественное служение Святыя Троицы хвалим Тя вси вернии рабы Твои, Святый покровитель и теплый предстатель наш, не остави нас зде в земном нашем странствии и тамо буди наш сильный и крепкий заступник в день страшного суда Божия, взывающих Тебе таковая:

Радуйся, Твоими молитвами оставление грехов приемлют любовию чтущия Тя.

Радуйся, люди Божия возбуждаются ко усердию еже всегда тепле притекати к заступлению и помощи толикого ходатая и благодетеля человеческому роду.

Радуйся, незримо охраняя больных и безпомощных.

Радуйся, сирот и угнетенных, благий утешителю.

Радуйся, светоносный Гаврииле, теплым предстательством Твоим ходатайствуй нам блаженную кончину, явися нам всем с небесе теплым предстателем.

Радуйся, в час исхода нашего предстани нам светел и радостен, и избави души наша от злобных демонов и защити нас.

Радуйся, воспламеняюще недостаток добрых дел наших Твоим Всесильным ходатайством пред господом.

Радуйся, в день Страшного Суда умоляющий праведного судию о помиловании и спасении душ наших.

Радуйся, Великий ходатаю наш о водворении нашем во Царствии небесном в нескончаемой блаженной радости вечнаго покоя.

Радуйся, великий Архангеле Гаврииле, принесший с небес нам Велию Радость.

Кондак 13


О, Светоносный, Всерадосный Архистратиже Гаврииле приими от нас благодарственное сие пение и не остави нас припадающих к Твоему милосердию. Буди нам помощник и великий заступник по всей жизни нашей и по кончине нашей спаси нас от вечныя муки поющих присно: Аллилуиа.

Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 28 июл 2007, 22:02

Молитва до и после чтения Евангелия
Каждый день нужно читать по одной главе Евангелия, а перед и после главы - эту молитву:


Спаси, Господи, и помилуй раба Твоего (имя) словами Божественнаго Евангелия, чтомыми о спасении раба Твоего.
Попали, Господи, терние всех его согрешений, и да вселится в него благодать Твоя, опаляющая, очищающая, освящающая всего человека во имя Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь.

Перед чтением

Господи!Сподоби услышать Святаго Евангелия чтение

После чтение


Слава Тебе Господи Наш

Слава Тебе


Господи, пошли мне благо Твоё-Отца духовного.

Ответить

Вернуться в «Молитвы о семье и детях»

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 15 гостей